O mnie

Witaj ponownie,

niedziela, 10 lutego 2013

GDZIE NOGI PONIOSĄ....

Gdybyś mógł dzisiaj wszystko zostawić i udać się w podróż , o której zawsze marzyłeś,.......... gdzie chciałbyś zacząć? Jakie to uczucie...?
np.:

NURKOWANIE U WYBRZEŻY BUŁGARII.

Nurkowanie w skamieniałym lasie, który zatonął 70 milionów lat temu w wodach Morza Czarnego, to nie lada gratka, z której z chęcią korzystają nurkowie wybierający się na podbój podmorskiej Bułgarii.


Bułgaria, położona w południowo-wschodniej Europie, graniczy z pięcioma krajami: na północy z Rumunią, Serbią i Macedonią na zachodzie, Grecją i Turcją na południu. Na wschodzie, państwo bułgarskie graniczy z Morzem Czarnym- przepięknym akwenem oferującym liczna atrakcje zarówno dla osób zajmujących się nurkowanie, jak i turystom marzącym o wyjątkowym wypoczynku nad ciepłym morzem. Nie powinien zatem dziwić fakt, iż noclegi w Bułgarii są tak popularne pośród turystów z całego świata.
Nurkowanie w Bułgarii odbywa się głównie na Morzu Czarnym, a jednym z ciekawszych nurkowań jest wyprawa do Podwodnego Lasu Kamiennego. Znajduje się on niedaleko Sozopola - w cieśninie między północną część miasta i wyspą św. Iwana, na głębokości 18-20 metrów. Podwodny Las wygląda jak setki kamiennych bali o średnicy 4 - 5 metrów. Przebywanie pod wodą wśród tych niezwykłych tworów sprawia wrażenie znajdowania się w centrum apokaliptycznego, starożytnego lasu.
Kolejnym miejscem uwielbianym przez nurków jest starożytne rzymskie miasto portowe, położone w pobliży Warny (40 km na północ od miasta). Zanurzone na głębokości około 12m stanowi niesamowity obszar archeologiczny, gdzie odnaleziono starożytne rzymskie groby. Zostały one wydobyte stąd dekadę temu. Legenda głosi, że właśnie w tej okolicy został ukryty skarb Aleksandra Wielkiego.
Ogromną popularnością zarówno wśród doświadczonych, jak i początkujących nurków cieszy się Zatoka Warneńska, ze względu na licznie występujące tu wraki Niemieckiej Floty Czarnomorskiej z okresu II wojny światowej. Zatonęło tu 101 statków i łodzi, a także zostały zatopione cztery rosyjskie okręty podwodne. Ze względu na dużą mieszaninę świeżej wody i solanki, nie występuje tu zbyt wiele gatunków morskie flory i fauny, w przeciwieństwie do pozostałego obszaru Morza Czarnego.
Bo czarnomorskie wody obfitują w niezwykle interesujące gatunki roślin i zwierząt morskich. Warto zatem, zamiast wybierać się na Cypr, w celu popływania pod wodą, wybrać tańszą, aczkolwiek niezwykle atrakcyjną Bułgarię. Część morskiej fauny i flory występuje tylko i wyłącznie w akwenie Morza Czarnego, stanowiąc lokalną atrakcję biologiczną. Należą do nich regionalne gatunki ryb, rekiny (spurdog), meduzy i koniki morskie, które są spotykane w odległości zaledwie 50-80 metrów od brzegu. Dla wielu osób zaskoczeniem jest występowanie w Morzu Czarnym delfinów i fok, które są gatunkami chronionymi. Nurkując u wybrzeży Bułgarii można także podziwiać rafy koralowe, które ze względu na izolowany charakter Morza Czarnego rozwijały się tu nieco inaczej niż w pozostałych europejskich morzach i nie uległy aż takiej dewastacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw proszę swój komentarz.