O mnie

Witaj ponownie,

niedziela, 10 lutego 2013

Wkrótce będzie koniec......


Wiosna to idealny czas na wycieczką rowerową. Najpierw jednak trzeba się do niej odpowiednio przygotować.


Wkrótce będzie koniec zimy, na co pewnie wiele osób czeka z utęsknieniem.
Co jednak począć aby zdobytą na stoku kondycję utrzymać i cieszyć się przez kolejne cieplejsze miesiące? Niektórzy twierdzą, że jest to najbardziej skuteczna dieta...
W ostatnich latach ogromną popularność zdobywają ROWERY, które pozwalają przemieszczać się nam w każdym terenie, a coraz więcej osób udających się do pracy przesiada się na ten sprzęt unikając korków.
Mimo to największą frajdą dla wielu będzie wyprawa za miasto , z dala od zgiełku i spalin, lecz jak przed każdą wyprawą należy się przygotować aby uniknąć nieprzewidzianych przykrości na trasie.

Kiedy wybierasz się na wycieczkę pamiętaj, że rower należy skrupulatnie przygotować do jazdy. Szczególnie, gdy twoja trasa wiedzie daleko poza miasto. Rowery miejskie zwykle nie są przyzwyczajone do intensywnej eksploatacji (np. wertepy, drogi polne, itp.) więc należy dobrze sprawdzić wszystkie jego elementy. Zaniedbanie może się boleśnie odbić zarówno na rowerze, jak i na tobie.

Stan techniczny
Zanim ruszysz w trasę przeprowadź dokładny ogląd stanu technicznego roweru, zaczynając od hamulców. Klocki powinny być w zauważalnie dobrym stanie i równomiernie przylegać do obręczy. Przetestuj kilka razy w praktyce hamowanie i zaobserwuj jak zachowują się klamki hamulcowe. Sprawdzając łańcuch musisz zwrócić uwagę na jego ogólny stan, najlepiej zostawiając go czystym i dokładnie naoliwionym.


Przy jeździe próbnej oceń też, czy przerzutki zmieniają się swobodnie, a łańcuch nie trzeszczy. Jeżeli pojawiają się problemy, regulację przerzutek możesz wykonać sam, lub zlecić serwisowi. Po sprawdzeniu elementów mechanicznych – czas na opony. Muszą one być napompowane, jednak zachowaj umiar. Zbyt niskie lub wysokie ciśnienie w oponach ma ogromny wpływ na jakość i bezpieczeństwo jazdy.


Osobną kwestią jest skontrolowanie oświetlenia, które oczywiście zaczynamy od dynama. Jeżeli działa poprawnie dopasuj oświetlenie do trasy, w którą wyruszasz. Pamiętaj, że w nocy zwykłe światełko może być niewystarczające, tym bardziej, jeżeli jeździsz mało uczęszczanymi, nieoświetlonymi trasami. W wersji podstawowej rowery miejskie mają oświetlenie dostoswane do warunków metropolii. W sklepach można kupić specjalne zestawy oświetlenia (np. do lasu).


Ekwipunek
Oprócz sprawdzenia stanu roweru, trzeba również przygotować odpowiedni bagaż, by zapewnić sobie bezpieczeństwo, czy też możliwość naprawy częstych uszkodzeń roweru. Podstawą jest oczywiście odpowiednia odzież uwzględniająca odblaski, kask. Jeżeli masz możliwość zabierz również pudełko z podstawowym wyposażeniem apteczki i skrzynki narzędziowej. W razie wypadku będziesz mógł we własnym zakresie opatrzeć rany lub naprawić rower.Na drodze może dojść do naprawdę różnych sytuacji, w których posiadanie telefonu, dokumentów czy pieniędzy będzie niezbędne. Gdy wycieczka jest dłuższa warto zabrać także numer kontaktowy do bliskich, grupę krwi, spis uczuleń. Najlepiej wszystko wziąć w woreczku zabezpieczającym przed przemoknięciem.


Pamiętaj, że już po wycieczce rower powinien przejść podobny przegląd, a całą ramę najlepiej dodatkowo przepłukać, by uniknąć zasychania błota. To wszystko, niewiele czynności a pozwolą ci się czuć bezpieczniej na drogach. Ciesz się zdrowiem i kondycją. Wkrótce wiosna, więc do zobaczenia na trasie!
http://bit.ly/UU8g5u

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw proszę swój komentarz.