O mnie

Witaj ponownie,

czwartek, 2 października 2014

JAK POLACY SPĘDZAJĄ "WOLNY " CZAS...?


Dlaczego Polacy spędzają wolne chwile zupełnie inaczej, niż chcieliby to robić i jak ważna jest dziś umiejętność zarządzania czasem?









Zanim zaczniemy zastanawiać się jak Polacy spędzają czas wolny, warto odpowiedzieć na pytanie, czy w ogóle uważają, że czas wolny w ich życiu istnieje. Badania wskazują, że zmniejszył się odsetek osób, które uważają, że nie mają czasu wolnego. Jednocześnie okazuje się, że pracujące kobiety mają mniej czasu dla siebie, niż pracujący mężczyźni. Dodatkowo niepracujące kobiety również mają go mniej, niż niepracujący mężczyźni. Różnice w statystykach mogą wynikać z większego obciążenia kobiet obowiązkami domowymi.

Większość badanych wskazuje również, że zdarza im się pracować w soboty lub niedziele. Respondenci, którzy odpowiadali, że pracują w weekendy to przede wszystkim mężczyźni. Dlaczego? Odpowiedź wydaje się prosta – często praca w tygodniu nie zapewnia wystarczających pieniędzy potrzebnych do utrzymania rodziny. Istnieje również duża różnica w odpowiedziach osób pracujących i niepracujących zawodowo – osoby pracujące wskazują na bardzo małą ilość czasu wolnego, osoby niepracujące wskazują na dużą ilość czasu wolnego, bo aż ponad 40 godzin tygodniowo. Te statystyki nie powinny dziwić, jednak niestety wskazują na niską aktywność osób niepracujących.

W przypadku osób pracujących, ilość czasu wolnego zależy również od formy zatrudnienia – czy jest to pełny etat, czy np. tylko Ľ etatu. Dodatkowo, jeżeli ktoś pracuje w trybie zmianowym, to jego czas wolny staje się nieregularny.

Na osoby, które cenią stabilizację, nie regularność zarówno godzin pracy, jak i czasu wolnego może mieć negatywny wpływ. Jeżeli pracownik preferuje stały czas pracy, a sytuacja zmusza go do pracy w elastycznym wymiarze godzin, będzie mu trudniej zaplanować czas wolny. Na dłuższą metę może to powodować rozdrażnienie, niepełne wykorzystanie czasu wolnego, a co za tym idzie spadek efektywności w pracy.

Połowa Polaków nie odpoczywa!

Mimo, że wiele osób za oczywiste uważa potrzebę posiadania czasu wolnego, to trudno - pośród obowiązków niezwiązanych z pracą - wygospodarować czas dla siebie. Respondenci zapytani o czas dla siebie odpowiadają w zależności od aktywności zawodowej. Wśród pracujących 13 proc. deklaruje, że nie ma czasu na wykonanie koniecznych obowiązków, a 27 proc. nie ma czasu dla siebie. Jednocześnie ponad połowa osób nieaktywnych zawodowo wskazuje, że w ciągu tygodnia znajdują czas dla siebie. Nic dziwnego, że w grupie ankietowanych prawie nie występują osoby, które twierdzą, że mają za dużo czasu wolnego. Wśród osób, które zadeklarowały, że w ciągu tygodnia nie mają czasu dla siebie aż 50 proc. uważa, że brakuje im czasu na odpoczynek. Kolejnym, najczęściej wskazywanym problemem był brak czasu na spędzanie go z rodziną. Trzecią czynnością, na którą brakuje Polakom czasu jest wykonywanie zaległych obowiązków domowych lub załatwianie spraw urzędowych. Na kolejnych miejscach znalazły się wycieczki, wczasy oraz spotkania z przyjaciółmi.

Brak czasu na odpoczynek może mieć wiele negatywnych skutków. Począwszy od zwiększenia poziomu stresu, po zniechęcenie zarówno do obowiązków domowych, jak i tych związanych z zajmowanym stanowiskiem w pracy. Rozdrażnienie wynikające z braku czasu może wpływać na częstsze pojawianie się konfliktów w rodzinie. Często również skutkuje zaniedbywaniem organizmu, brakiem ruchu oraz nieregularnym żywieniem.


Bardzo dużo osób pracujących przyznaje, że w weekendy podejmuje pracę zarobkową. Ponad połowa osób zapytana o formy spędzania czasu wolnego wskazała na oglądanie telewizji. Drugą odpowiedzią było spędzanie czasu z rodziną, kolejną odpoczynek i relaks.

Badania wskazują, że formy spędzania wolnego czasu Polaków różnią się od ich marzeń o jego spędzaniu. Społeczeństwo wybiera łatwo dostępne formy odpoczynku. Aż 30 proc. Polaków deklaruje, że chciałoby wyjeżdżać za miasto, 18 proc. korzystać z imprez kulturalnych. Zatem dlaczego tego nie robią? Jednym z powodów może być wysoki koszt tych form spędzania czasu. Dodatkowo świadomość małej ilości czasu wolnego i brak umiejętności zarządzania czasem może wpływać na zmniejszenie motywacji.

W świecie, gdzie panuje pośpiech umiejętność zarządzania czasem jest bardzo istotnym elementem życia. Dobre zaplanowanie czasu wolnego może nauczyć nas w pełni korzystać z chwil spędzanych poza pracą. Warto zacząć od motywacji. Jeżeli spróbujemy spędzać czas tak, jak chcielibyśmy to robić nasze samopoczucie znacząco się poprawi. Umiejętność zarządzania czasem nie dotyczy osób wyłącznie aktywnych zawodowo. Osoby niepracujące, które dobrze wykorzystają wolne dni, m.in. na dokształcanie i szukanie pracy, nie będą miały poczucia klęski, a jedynie dobrze wykorzystanego czasu, przygotowującego ich do podjęcia pracy zawodowej
autor:Agata Nurek



A może zamiast narzekania i ciągłego wyszukiwania wymówek aby czegoś nie zrobić, pomyśl jak byłoby miło aby samemu można było by decydować gdzie  i jak możemy ten czas wykorzystać. Do pracy iść tylko dlatego,że chcemy a nie musimy.

Komu podoba się taka perspektywa...?


Zapytaj mnie jak , jeśli się nie boisz :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw proszę swój komentarz.